RENERGY leder EU-prosjektet «SUNRISE» for Ukrainas energiforsyning

Publisert 03/03/2025

Trondheim blir et sentralt knutepunkt for Europas innsats med å styrke Ukrainas energisektor.

Klyngeleder i RENERGY, Thomas Bjørdal

Energiklyngen RENERGY har blitt utpekt av EU til å lede prosjektet «SUNRISE» – et initiativ som skal sikre stabil strømforsyning i et krigsrammet Ukraina.

En viktig anerkjennelse for norsk energiteknologi

RENERGY vant frem i konkurranse med 26 andre aktører for å lede EU – Ukraine Cluster Partnership Programme. Prosjektet har som mål å hjelpe ukrainske kraftselskaper med å opprettholde energiforsyningen til tross for gjentatte angrep på infrastrukturen.

– Dette er en viktig bekreftelse på nivået til norsk energiteknologi, og på Trondheim som teknologihovedstad. Vi skal både bidra med akutte løsninger og legge grunnlaget for et robust energisystem for fremtiden, sier Thomas Bjørdal, leder av RENERGY.

Internasjonalt samarbeid for robust energiforsyning

Prosjektet samler partnere fra Sverige, Polen, Portugal, Slovenia og Ukraina. Norske aktører som Norwegian–Ukrainian Chamber of Commerce (NUCC), Innovasjon Norge, Fornybar Norge og REN skal også bidra.

Solcellepanel fra Ukraina med kulehull.

Et av de mest aktuelle tiltakene er å levere batterisystemer som kan sikre lokal strømforsyning i kriserammede områder. Ukrainas energisystem er hardt rammet av krigshandlingene, og improviserte løsninger har vært nødvendige for å holde strømnettet i gang.

– Vi skal raskt identifisere og utvikle teknologiske løsninger som reduserer sårbarheten og sikrer strømforsyning selv under angrep. Vi håper å få på plass de første løsningene allerede denne vinteren, sier Bjørdal.

Les også: Strømprosjekt for Ukraina ledes fra Trondheim (Adressa.no)

Energisikkerhet som en nøkkel til næringsutvikling

Ken Flydalen og Syver Rønningen er akkurat tilbake fra Porto, der RENERGY har hatt kickoff for EU-UA SUNRISE-prosjektet, som har som mål å sikre en mer stabil og robust strømforsyning i Ukraina.

– Strømforsyning er selve grunnlaget for både gjenoppbygging og næringsutvikling. Når vi jobber med ukrainske aktører, ser vi at løsninger må være både umiddelbare og langsiktige – batterilagring, hybridnett og fleksible energisystemer kan utgjøre en reell forskjell, sier Flydalen.

Kunnskap med overføringsverdi til Norge

Erfaringene fra arbeidet i Ukraina vil også være verdifulle for Norge. Robust energiforsyning blir stadig viktigere, og løsningene utviklet gjennom SUNRISE kan bidra til å styrke norsk beredskap og energisikkerhet.

Prosjektleder i RENERGY, Ken Flydalen
Prosjektleder i RENERGY, Ken Flydalen

– Vi får en unik innsikt i hvordan vi kan styrke norske løsninger for fremtiden. Samtidig gir prosjektet et perspektiv på hva en reell energikrise innebærer. I Ukraina er byer på størrelse med Trondheim uten strøm i dagevis. Dette setter den norske debatten om energipriser i et nytt lys, avslutter Bjørdal.

Prosjektet er allerede i gang, og RENERGY ser frem til å jobbe tett med partnere i Europa og Ukraina for å levere innovative løsninger som kan gjøre en forskjell i en svært krevende situasjon.

Les også: Innovasjon Norge etablerer seg i Kyiv – styrker norsk næringsliv i Ukraina.

Vil du vite mer?

Kontakt Thomas Bjørdal, klyngeleder RENERGY
Telefon +47 958 93 289
thomas@renergycluster.no

Del: